Akcja Polskiej Misji Medycznej #razemdlalekarzy
170 darczyńców i 30 tys. złotych - tyle do tej pory udało się zebrać w ramach akcji Polskiej Misji Medycznej. Środki trafią do trzech jednostek: Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Szpitala Specjalistycznego im. E. Biernackiego w Mielcu i ZOL „Pasternik” w Modlniczce. Pieniądze wystarczą na zakup około 200 kombinezonów i 200 zestawów ochronnych dla personelu medycznego. A to nie koniec akcji.
- Jesteśmy dumni, ponieważ po raz kolejny pokazaliśmy wielką solidarność. Dziesiątki Polaków, w tym znani artyści, zaangażowali się, żeby pomóc osobom, które dbają o nasze zdrowie, a są na pierwszej linii frontu - mówi Małgorzata Olasińska-Chart z PMM.
Pierwszy z trzech obdarowanych szpitali - Szpital Uniwersytecki w Krakowie jest jedną z 19 placówek, które pełnią funkcję szpitala zakaźnego. Obecnie przebywają tam 172 osoby zakażone, ale w ostatnim czasie kilkunastu pacjentów opuściło szpital po wygranej walce z koronawirusem. Nie oznacza to jednak, że szpital nie potrzebuje dodatkowej pomocy.
- Walka z COVID-19 to ogromne wyzwanie dla całego naszego społeczeństwa oraz przede wszystkim szpitali, które stoją na pierwszej linii frontu. Sytuacja epidemiologiczna, w jakiej się znaleźliśmy była sytuacją absolutnie wyjątkową, bez precedensu, stąd tak trudno było się na nią przygotować zawczasu. Zapewniam jednak, że robimy wszystko co w naszej mocy, by zapewnić państwu odpowiednie leczenie, a lekarzom najlepsze warunki ochrony i bezpieczeństwa. I w tym właśnie nieoceniona jest pomoc darczyńców, która w tej kryzysowej sytuacji jest dla nas realnym wsparciem - mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Obecna sytuacja w zakładach opiekuńczo-leczniczych również wygląda na wyjątkowo trudną.
- Koszty są ogromne. Pracujemy w trybie 24-godzinnym, potrzebujemy minimum trzy maseczki dla pracownika na 12-godzinny dyżur, a przy obecnych cenach za maseczki to finansowo niemożliwe. Do tego dochodzą rękawiczki, fartuchy. Tego najbardziej potrzebujemy. Zapasów zostało nam maksymalnie na tydzień, a nie otrzymujemy pomocy z zewnątrz. Dlatego dzięki funduszom z akcji #razemdlalekarzy będziemy mogli bezpiecznie pomagać - mówi Alicja Tuczyk, dyrektor ZOL "Pasternik".
Akcję #razemdlalekarzy w dalszym ciągu można wesprzeć na www.pmm.org.pl
***
Artykuł powstał w ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA, podczas której będziemy łączyć tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!